Co daje bieganie? Poznaj zalety biegania!
Bieganie to jedna z najprostszych i najbardziej dostępnych form aktywności fizycznej. Jeśli zastanawiasz się, co daje bieganie, czy rzeczywiście ma pozytywny wpływ na zdrowie i jakie niesie ze sobą korzyści, ten artykuł jest dla Ciebie. Oto kilka powodów, które mogą Cię przekonać do założenia butów i wyjścia na trasę. Przeczytaj co daje bieganie!
Co daje regularne bieganie? Życie dłuższe o kilka lat!
Badania jednoznacznie pokazują, że osoby regularnie biegające mogą wydłużyć swoje życie nawet o trzy lata w porównaniu do osób, które unikają tej formy aktywności. Co więcej, bieganie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny nawet o 25-40%.
Niewielka ilość biegania wystarczy, aby zauważyć efekty. Już 35-70 minut tygodniowo może przynieść korzyści zdrowotne, co stanowi zaledwie połowę zaleceń WHO dotyczących aktywności fizycznej.
Czy bieganie jest zdrowe dla serca? Zalety biegania dla zdrowia!
Zdecydowanie tak! Choroby sercowo-naczyniowe są jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Regularne bieganie zmniejsza ryzyko chorób serca, co czyni je jedną z najlepszych form profilaktyki w tej dziedzinie.
Ciekawostka: w kontekście zdrowia sercowo-naczyniowego bieganie przynosi więcej korzyści niż wiele innych form aktywności fizycznej. To świetna wiadomość dla każdego, kto chce poprawić swoje zdrowie bez spędzania wielu godzin na treningach.
Co daje bieganie dla zdrowia psychicznego?
Bieganie pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale również na umysł. Regularny ruch może być wsparciem w walce z depresją i zaburzeniami lękowymi. Badania z 2024 roku wykazały, że bieganie, podobnie jak inne formy ruchu, może być równie skuteczne jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), a w niektórych przypadkach nawet skuteczniejsze niż leki SSRI.
Pamiętaj jednak, że choć zalety biegania są liczne, problemy ze zdrowiem psychicznym zawsze warto konsultować z terapeutą lub lekarzem.
Czy bieganie jest zdrowe dla stawów?
Jednym z najczęstszych mitów dotyczących biegania jest to, że „rozwala kolana”. Prawda jest zupełnie inna! Rekreacyjne bieganie zmniejsza ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów, zarówno w biodrach, jak i w kolanach.
Oczywiście, zawodowe bieganie na wysokim poziomie może wiązać się z nieco większym ryzykiem, ale dla większości z nas bieganie to sposób na zdrowsze stawy i poprawę kondycji.
Zalety biegania – a co jeśli nie lubię biegać?
Jak napisałem wyżej zalety biegania są warte odnotowania, ale nie ma sensu zmuszać się do czegoś, czego się nie lubi. Na szczęście większość korzyści zdrowotnych wynikających z biegania można osiągnąć także dzięki innym formom ruchu, takim jak jazda na rowerze, taniec czy spacery. Kluczem jest regularna aktywność fizyczna, zgodna z zaleceniami WHO:
- 150–300 minut tygodniowo umiarkowanej intensywności
- lub 75–150 minut dużej intensywności.
Nie zapomnij również o treningu siłowym, który WHO zaleca wprowadzać przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Jak zacząć biegać i czerpać z tego korzyści?
Jeśli zdecydujesz się spróbować biegania, pamiętaj, aby:
- Zaczynać powoli i stopniowo zwiększać objętość
- Kontrolować intensywność, aby uniknąć kontuzji
- Zadbać o odpowiednie obuwie i regenerację
Lub skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy. Przygotuję plan biegania dopasowany do Ciebie! 🙂
Bieganie to doskonały sposób na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Niezależnie od tego, czy chcesz żyć dłużej, wzmocnić serce czy zadbać o stawy, zalety biegania są niepodważalne.
Bibliografia:
- Alentorn-Geli E, Samuelsson K, Musahl V, et al. The Association of Recreational and Competitive Running With Hip and Knee Osteoarthritis: A Systematic Review and Meta-analysis. J Orthop Sports Phys Ther. 2017;47(6):373-390. 8
- Blair SN, Kohl HW 3rd, Paffenbarger RS Jr, Clark DG, Cooper KH, Gibbons LW. Physical fitness and all-cause mortality. A prospective study of healthy men and women. JAMA. 1989;262(17):2395-2401.
- Lee DC, Pate RR, Lavie CJ, Sui X, Church TS, Blair SN. Leisure-Time Running Reduces All-Cause and Cardiovascular Mortality Risk. J Am Coll Cardiol. 2014;64(5):472-481. P
- Lee DC, Brellenthin AG, Thompson PD, Sui X, Lee I-M, Lavie CJ. Running as a Key Lifestyle Medicine for Longevity. Prog Cardiovasc Dis. 2017;60(2):197-201.
- Noetel M, Sanders T, Gallardo-Gómez D, et al. Effect of exercise for depression: systematic review and network meta-analysis of randomised controlled trials. BMJ. 2024;384:e075847.
- Shiroma EJ, Lee I-M. Physical Activity and Cardiovascular Health: Lessons Learned From Epidemiological Studies Across Age, Gender, and Race/Ethnicity. 2010;122:743-752.