Bieganie metodą Galloweya

Bieganie metodą Galloweya, dla początkujących biegaczy i biegaczek

Czy kiedykolwiek myślałaś/eś o tym, żeby zacząć biegać, ale wizja długiego, nieprzerwanego wysiłku cię przerażała? Jeśli tak, to mam dla ciebie świetną wiadomość. Istnieje metoda, która może zmienić twoje podejście do biegania i sprawić, że staniesz się biegaczką/biegaczem, nawet jeśli teraz wydaje ci się to niemożliwe. Poznaj bieganie metodą Galloweya – rozwiązanie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia ze sportem. Jest to jedno z najpopularniejszych podejść do treningu biegowego wśród amatorów, podobnie jak bieganie metodą Danielsa.

Co to jest metoda Galloweya?

Jeff Galloway, były olimpijczyk i doświadczony biegacz, opracował metodę, która zrewolucjonizowała świat amatorskiego biegania. Kluczem tej metody są tzw. „run walk run”, czyli sekwencje biegu przeplatane chodzeniem.

Galloway doszedł do wniosku, że dzięki regularnym przerwom na marsz nawet początkujący biegacze są w stanie pokonać dłuższe dystanse, ciesząc się przy tym z każdej przebiegniętej minuty.

Dlaczego metoda Galloweya może być idealna dla początkujących?
  1. Łagodny start: Metoda Galloweya jest jak stopniowe zanurzanie się w chłodnej wodzie zamiast skoku na główkę. Dzięki przerwom na marsz, twoje ciało ma czas na adaptację do wysiłku. Nie zniechęcisz się na samym początku, bo tempo będzie dostosowane do twoich możliwości.
  2. Potencjalnie mniejsze ryzyko kontuzji: Regularne przerwy na marsz pozwalają zmniejszają obciążenie na mięśnie i stawy, co w przypadku osób z mniejszym doświadczeniem może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka przeciążenia i kontuzji.
  3. Budowanie wytrzymałości: Dzięki metodzie Galloweya możesz stopniowo zwiększać dystans, który pokonujesz. Początkowo może to być na przykład 30 sekund biegu i 1 minuta marszu, a z czasem proporcje te będą się zmieniać na korzyść biegu. Zobaczysz, jak twoja wytrzymałość rośnie z treningu na trening.
Jak zacząć?

Pierwszy krok to wybór odpowiednich proporcji biegu i marszu. Jeff Galloway sugeruje, aby zacząć od krótkich interwałów – na przykład 30 sekund biegu i 1 minuta marszu. Z czasem będziesz mogła/mógł wydłużać czas biegu i skracać przerwy na marsz.

Przykładowy plan treningowy – marszobieg plan

Załóżmy, że zaczynasz od zera. Oto przykładowe treningi na pierwsze cztery tygodnie:

  • Tydzień 1: 30 sekund biegu / 1 minuta marszu, powtórz 10 razy.
  • Tydzień 2: 45 sekund biegu / 1 minuta marszu, powtórz 10 razy.
  • Tydzień 3: 60 sekund biegu / 1 minuta marszu, powtórz 10 razy.
  • Tydzień 4: 90 sekund biegu / 1 minuta marszu, powtórz 10 razy.
Jakie są korzyści z metody Galloweya?
  1. Motywacja i satysfakcja: Dzięki przerwom na marsz, nie będziecie czuli się wyczerpani po swoich pierwszych treningach. Każda sesja będzie łatwiejsza do zniesienia, co jest szczególnie ważne na początku biegowej drogi, gdy pracujemy nad wyrobieniem sobie nawyku.
  2. Lepsze samopoczucie: Regularna aktywność fizyczna poprawia nastrój i ogólną jakość życia. Bieganie metodą Galloweya może stać się twoim ulubionym sposobem na relaks i odstresowanie się po ciężkim dniu.
  3. Stopniowy rozwój: Metoda Galloweya pozwala na stopniowe zwiększanie intensywności treningów, co jest kluczowe dla budowania wytrzymałości i poprawy kondycji fizycznej. Nie musisz od razu biegać maratonów – wystarczy, że z każdym treningiem będziesz robić mały krok do przodu.
Dlaczego warto dać szansę metodzie Galloweya?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak wiele osób rezygnuje z biegania po kilku pierwszych próbach? Często powodem jest zbyt wysokie tempo narzucone od samego początku. Galloway zdawał sobie sprawę z tego problemu, dlatego jego metoda często sprawdza się dla początkujących biegaczy. Stopniowe wprowadzanie organizmu do wysiłku, możliwość dostosowania tempa i częste przerwy na marsz sprawiają, że bieganie staje się dostępne dla każdego.

Metoda Galloweya to nie tylko sposób na trening – to filozofia biegania, która kładzie nacisk na zdrowie, zadowolenie i długotrwałe rezultaty. Jeff Galloway wierzy, że każdy może stać się biegaczem, jeśli tylko znajdzie odpowiednie dla siebie podejście. Bieganie może nie okazać się ulubionym sportem każdego z nas, ale ja osobiście wierzę, że każdy powinien znaleźć odpowiednią dla siebie formę ruchu z której będzie czerpać i przyjemności poprawi się jego jakość życia.

Jak uzyskać plan treningowy oparty na metodzie Galloweya?

Jeśli jesteś zainteresowany ułożeniem spersonalizowanego planu treningowego według metody Galloweya, zachęcam do kontaktu! Napisz do mnie przez formularz kontaktowy na stronie lub wyślij maila, a razem stworzymy plan idealnie dostosowany do twoich potrzeb i możliwości. Z przyjemnością pomogę ci rozpocząć tę wspaniałą przygodę z bieganiem, z chęcią pomogę ci jako Twój trener biegania 🙂

Zapraszam do skontaktowania się ze mną przez formularz – https://trener-biegania.pl/kontakt/

Trening Gallowaya – ciesz się dobrym zdrowiem i doskonałą formą

Bieganie metodą Galloweya to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą zacząć biegać, ale obawiają się długich i męczących sesji treningowych. Dzięki regularnym przerwom na marsz, nawet początkujący biegacze i biegaczki mogą cieszyć się z biegania, unikając jednocześnie kontuzji i zniechęcenia. Stopniowe zwiększanie intensywności pozwala na budowanie wytrzymałości i kondycji w sposób bezpieczny i przyjemny.

Jeśli myślisz o rozpoczęciu swojej przygody z bieganiem, daj szansę metodzie Galloweya. To może być klucz do tego, aby bieganie stało się twoją pasją na całe życie. W końcu, kto powiedział, że bieganie musi być trudne i męczące? Z metodą Galloweya odkryjesz, że może być dokładnie odwrotnie – satysfakcjonujące, relaksujące i pełne radości. Więc załóż buty biegowe, ustaw zegarek i ruszaj na trening, a jak poczujesz, że zaczynasz się wkręcać i będziesz chciała/chciał wyciągnąć z tego jak najwięcej skontaktuj się ze mną 😉